Change the Story

Back to stories

Murat Nehrin’de bir sürpriz (A surprise in Murat River)

Description

This story is about water scarcity and climate crisis. Three friends are exploring water problem in their hometown and a great surprise is waiting for them in the river.

How Was the Story Created?

This video was created by using CANVA graphic design and PİXTON animation programs.

Comments

Dijital hikayeyi çok beğendim. Hazırlayanların eline sağlık. Gri ve siyah suya değinilemsi, artırılmış gri suyun kullanım suyu olarak kullanılması üzerine değinilmesi ayrıca çok güzel. Çocukları ve bir çok kişiyi bilinçlendirme, doğadaki su dengesini korumaya, iklim krizini önlemeye yönelik çok güzel bir animasyon.Animasyon da da dediği gibi "SUYUN BOL OLDUĞU BİR DÜNYA BIRAKMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU".

Name: Hatice Kübra

School: Mersin Üniversitesi

Katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum.Başarılı bir çalışma.Tebrik ederim

Name: Nurettin

School: Diyarbakır /ERGANİ lisesi

Öğrencilerim Muhammet ile Emir i tebrik ediyorum. Ağrı'nın tanıtımlarına eklenecek bir hikaye olmuş. Başarılar 👏🏻🙂

Name: Fatih KOÇ

School: Ağrı Alpaslan Middle School

Farkındalık oluşturmak adına oldukça önemli bir çalışma. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Name: Gamzenur Polat

School: Ağrı/Alpaslan Ortaokulu

Güzel ve sürükleyici diyalogların içerikleri de çok iyi hazırlanmış eğitici bir hikaye olmuş . Hazırlayan öğrencileri tebrik ediyorum bilinçli bir şekilde hazırladıkları için 😊

Name: Hülya

School: Atatürk üniversitesi

Gri su konusunda insanların daha çok bilgilendirilmesi gerekiyor bence. Bu sayede su kaynaklarımızı daha verimli kullanabiliriz. Ayrıca çok başarılı bir çalışma olmuş.

Name: Halil

School: İbrahim Çeçen üniversitesi

Bu kısa ve sürükleyici hikaye ile şimdiye kadar bilmediğim gri ve siyah suyun ne olduğunu ve onları da dönüştürüp kullanabileceğimizi öğrendim. Ayrıca herhangi bir doğa olayına şahit olduğumuzda bunu mutla ka uzmanlarına ulaştırmanın önemi de dikkat çekici bir biçimde vurgulanmış . Hazırlayanların eline sağlık.

Name: Hatice Kübra

School: Mersin Üniversitesi

Dijital hikayeyi cok begendim, gayet surukleyiciydi. Diyaloglarin hem icerik bakimindan ve dolayisi ile bilgi vermesi bakimindan hem de gorseller acisindan iyi hazirlanmis oldugunu dusunuyorum. Dijital hikayeyi hazirlayan ogrencileri ve onlari destekleyenleri tebrik ediyorum.

Name: Nilay

School: University of Minnesota

Küreselleşen dünyamızda su kıtlığı ciddiye alınması gereken bir çevre problemi bunun bilincinde hazırlanmış çok güzel bir video olmuş, videoda su samurları çerçevesinde anlatılması çocukların dikkatini daha çok çekeceğini düşünüyorum.

Name: Merve Yıldırım

School: Mersin Üniversitesi

Su insanlar ve hayvanlar için en önemli ,temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir bunun önemi vurgulaması ve gerekli tedbirlerin alınması hakkında iyi bir içerik olmuş hazırlayanların , ellerine emeklerine sağlık

Name: Berfin duygu toprak

School: Mersin Üniversitesi

Videonun belgesel tarzında olması fikri çok güzel. Suyun önemi, geri dönüştürülebilir fikirlerin olması güzel bir detay. Damlacık sulama örneği de teknolojinin yararlı kullanımına güzel bir gizli mesaj.

Name: Tuba Arık

School: Mersin Üniversitesi

Bilinçlendirici bu video için çok teşekkür ederim

Name: Zeynep Tunçkaşık

School: Mersin üniversitesi EĞİTİM FAKÜLTESİ

Küreselleşen dünyamızda çocukları su tüketimi konusunda bilinçlendirecek olan harika bir yapım olmuş, emeklerinize sağlık.

Name: Kevser

School: MEÜ

Suyu bilinçli tüketmek konusunda çok bilgilendirici bir hikaye

Name: Nadide Kaya

School: Mersin Üniversitesi

su kıtlığı ile ilgili bilgilendirici bir hikaye olmuş. tüm canlılar için suyun önemi vurgulanmış.

Name: Cennet

School: Mersin Üniversitesi

Videoyu beğendim. Hem israfın önüne geçmek için izlenebilecek yollardan bahsederken hem de suyun sadece insanlara değil diğer tüm canlılarla birlikte ortak varlığımız olduğunu hatırlatan bir video olmuş

Name: İlham Özdemir

School: Mersin Üniversitesi

Gri ve siyah su kavramını ilk defa bu video ile öğrendim. Bu kavramların açıklanması gri suyun kullanım suyu olarak tekrar kullanılabileceği hakkında bilgiler verilmesi güzel olmuş. Sorumluluğun hepimizde olması mesajı da çok güzeldi.

Name: Esra Terlemez

School: MEÜ

Anne babanın bilinçli bir aile olarak gösterilmesi ve kazandırılan terimler çok yerinde bir detay çünkü eğitimin ilk temeli ailede atılır . Bilinç kazandırmak adına çocuklar için de uygun bir hikaye oluşturulmuş.

Name: Şükran

School: Mersin üniversitesi

Bu videodan şunu çıkarabiliriz ki insanın doğa üzerine yaptığı iyi veya kötü her şey diğer canlıları da etkilemektedir. Canlı varlıkların yaşam alanlarını tehlike altına almamak ve onlara uzun süreli bir yaşam sürdürmek için bizler de elimizden geleni yapmalı sadece kendimizin değil diğer insanların da bilinçli bir vatandaş olması yolunda onlara yardımcı olmalıyız.

Name: Yasemin

School: Mersin Üniversitesi

Suyun öneminin sadece insanlar için değil, biyoçeşitlilik bakımından her canlı türü için de hayati öneme sahip olduğu kısa ve öz biçimde özetlenmiş. Bu konuda bize düşen görev bireyselliğin yanında toplumsal olarak hep birlikte bir duyarlılık oluşturup suyu depolayan ve dönüşümünü sağlayan modern teknikler kullanarak gelecek nesillerin su kıtlığı yaşamasını engellemektir.

Name: Adem

School: Mersin Üniversitesi

Su israfının önüne geçmek, tasarrufa yönelmek için yapılan bu bilgi yarışması bize suyun yine hayati bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Dikkat çekici, farkındalık oluşturan ve bilinçlenmemizi sağlayan etkinlik, su israfına karşı yapmamız gerekenleri de ele alarak güzel bir şekilde noktalaniyor.Hızlı bir şekilde el yıkamak isterken suyu boşa akıtmak ya da diş fırçalarken musluğu kapatmamak gibi acele ile o an fark edemediğiniz davranışlar olabilir bu gibi davranışların önüne geçerek engellenebilecek olaylara değinmesi güzel olmuş.

Name: Karacadağ Yusuf

School: Mersin Üniversitesi

Emeğinize sağlık güzel bir video olmuş

Name: Karacadağ Yusuf

School: Mersin Üniversitesi

İlgi çekici güzel bir video

Name: Karacadağ Yusuf

School: Mersin Üniversitesi

We'd love to have your feedback on this story